Elektrik Zammı 2022

Aslında daha etkileyici, daha dikkat çekici başlıklar aklıma geldi, hatta bazıları biraz şantiye dilinde…Ama en sadesinde karar kıldım. Haberlerde, gazetelerde elektrik zammı ile ilgili bilgiler var, %117 zam, 5kW a kadar şöyle, sonrası böyle….

Biz olayın farklı bir tarafından bakacağız, gerçekten tam oran ne kadar? Dolar bazında ne idi ne oldu? Tabi geleneksel sonrasında birde Güneş Enerji Santrali yatırımında durum ne, ona bakmaya çalışacağız.

Bildiğiniz üzere elektrik fiyatları aslında serbest piyasa fiyatlarına göre şekilleniyor.

Arama çubuğuna ptf yazarsanız; (Piyasa Takas Fiyatı PTF)

EPIAS Şeffaflık
Aralık PTF
PTF Aralık 2021 Grafiksel

Piyasa Takas Fiyatı (PTF) son bir ay yukarıdaki gibi iken, daha düşük fiyat uygulanması imkansız, ama biraz alta yıllara göre enerji fiyatlarını inceleyeceğiz, USD bazlı artış korkutucu. Ciddiye alınması gereken bir enerji fiyatlandırma krizi ile karşı karşıyayız.

Önce güncel zam durumu anlatalım bu konuya geri döneceğiz;

EPDK LINK

01.01.2022 den Geçerli Elektrik Fiyat Tarifesi

Ev kullanıcıları artık iki kademe, 1. kademe günlük 5kWh ‘a kadar olan kısmında dağıtım bedeli ile 112,41 kuruş, 5kWh üstü 167,83 kuruş, hemen alta 01.07.2021 tarifesinde 73,93 kuruş, hadi zammı hesaplayın. Ne yazık o kadar kolay değil, yukarıdaki tabloda günlük limit söz konusu, yani her gün 6kWh tüketen ile, 10kWh tüketen aynı parayı ödemediği için zam oranları farklı. Mesela benim evde, elektrikli ocak vs.ortalama 12kWh gün, (5×112,41) + (7×167,83) = 1736,87 yapar, onu da 12kWh a bölersek, 144,73 kuruşa gelir, ben yüzdelik işini bırakın 2 katı zam yemiş olurum. (1,96 kat) İçim bir fena oldu, sonra evde GES olduğunu hatırladım. Bir dakika, peki GES 5kWh saatten fazla üretirse iadesini 134,88 den mi ödeyecekler?

Ticarethane 222,7065 kuruş, eski tarifesinde 97,7422 kuruş , zammı hesaplayanlar yorumlara yazar artık, benim kalbim kaldırmıyor.

01.07.2021 fiyatları

Durumu anlattım sanıyorum, hadi sizi bir zaman yolculuğuna çıkarayım. Ticarethane Alçak Gerilim Tek Terimli tarifemizi alalım, 2016 dan bugüne olan tüm zamlar ile inceleyelim, yanlarınada tablo yayınlandığı gün TCMB kurlarını ve o kura göre enerji bedellerini USD olarak yazalım.

2016 yılında 7,26$ olan 1kWh enerji, bugün 14,19$

2016 yılında 11,38$ olan 1kwh toplam, bugün 16,72$

İşte asıl korkutucu kısım burada, şimdi eğer $ daha önce 18TL yi gördüğü gibi artarsa, hadi vazgeçtim, 15TL civarında kalsın, bir gizli zam daha $ artışından gelecek. Bunun birde karbon sertifikası , vergisi (Paris İklim Anlaşması) birde onun eklenmesi durumu varki, hesaplamak bile istemiyorum.

Yılın ilk günlerinde kimseyi karamsarlığa sürüklemek istemem, ama durum bu…

Hadi olumlu bakmaya çalışalım,

Diyarbakır Hayvan Çİfliği Üzeri Çatı GES (2021 Aralık)

Yada sahalar….

11MW Saha Tipi Güneş Enerji Santrali

Niye bunları koydum, çözüm aklımızda yer etsin diye, kur 18TL olduğunda hepimiz gibi Solar Sektöründe çalışan bizlerinde morali bozuldu, çünkü eskiden 4 yıl, 3,5 yıl diye geri dönüş konuşurken bir anda 12 yıl, 15 yıl demeye başladık. Buda tabiki sektöre ciddi zarar verdi. Yatırımlar iptal oldu, anlaşmalar yırtıldı. Kurun düşmesi ile sektör bir nefes almıştı, yeni zamlar ile diye başlamak istemiyorum, çünkü dün gece 23.30 da resmi gazetede gördüğümden beri moralim aşırı bozuk. Enerji fiyatlarının $ a endeksli olması sebebi ile, bir zam beklentim vardı, ama %80 olur, onuda birden değilde, 2 parça şeklinde, yansır diye düşünüyordum. Açıkcası sektörel açıdan geri dönüş süresini kısaltsada, bu sektörde olsamda , bu rakamlar aşırı yüksek. Aşırı korkutucu.

Dünya bir enflasyon dönemine girdi, bizim gibi o dönemi yaşam tarzı edinmiş ülkeler için ise bu hiperenflasyon demek, şimdi elektrik zammının fiyatlara yansımasını göreceğiz. Yeni yılın ilk haftasında, Solar Enerji ürünleri fiyatlarının biraz şekil alması ile, geri dönüşleri ile ilgili, güneş enerji santrali yatırım maliyetleri ile ilgili güncel rakamları paylaşacağım.

Güç sizinle, güneş hepimizle olsun.

Cüneyt Selçuk Güngör

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir