Toyota Prius Solar Tavan

PRIUS-SOLAR-PANEL,

Elektrikli arabalar, hybrid motorlar hayatımıza girmeye başladı. Hatta 2 yıl kadar önce İş Bankası Tuzla Operasyon Merkezinin elektrik ve elektronik alt yapı planlarında elektrikli otomobil park yerini görünce şaşırmadım desem yalan olur.

Ama fabrikasyon üretimde ilk defe bir araçta güneş paneli görüyorum, ve bu nedenle Toyota’yı tebrik ederim.

Tamam, sonuçta araba o panel ile çalışmıyor ama ne demişler, önemli olan niyet. Birde sadece Amerika pazarı demeseler dahada iyi olabilirdi.

%10 kadar bir katkı hedeflenen bu aracın öncü olacağını ve daha verimli paneller ile daha uzun süreli elektrik otomobiller görmek istiyoruz. Intel çok hızlı şarj olan piller yapmıştı ama artık kim yada kimler engelliyorsa bir türlü uzun sureli pil hiçbir cihazda görülmüyor. Hatta şu yazımda belirtiğim iki tekerlekli devrilmeyen motor bile hala piyasaya çıkamadı.

 

Bu aralar Tesla Firması gene Amerikada ciddi olarak elektrikli otomobil konusunda yatırımlar yaptı.

model-s-photo-gallery-10

Sanki biraz ironi var gibi, benzinli araçlarda en devasa motorlar Amerikada, petrol olan her yerdeler, ben bu pildi, şarjdı onların eli ile gecikiyor diyorum, ama elektrikli otomobil orada, Solar Panelli Toyota orada, var bir şeyler…

hybrid-car-solar-panel-2

Bu arada Audi A8, bir benzinli motor ile çalışan arabasına, güneş panelli koymayı düşünüyor. (Audi bıraz daha hız, Toyota çoktan koymuş bak 🙂

Aslında en büyük sorun verimlilik, panel verimlilikleri son 5 yılda ciddi arttı, %18 ler artık normal geliyor, ama %50 sınırını geçmeden solar teknolojilerde her yerde görmemiz zor, %50 uzak mı? Hiç sanmıyorum.

Bu verimliliklerden önce Mazda 1992 yılında Eunos 800 ve Sentia gibi güneş panelleri eklediği araçlar ile pazara girdi ve ne yazık ki bu denemesi çok erken olduğu, o dönemde verimlilikler çok düşük olduğu için tutmadı.

Bu arada Almanyada 2030 yılından sonra benzinli otomobil üretilmeyecek gibi bir habere rastladım, hadi inşallah…

 

http://www.theglobeandmail.com/globe-drive/news/industry-news/all-cars-in-germany-need-to-be-emissions-free-by-2030-official-says/article30446032/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir