5kW Nükleer Güneş Enerjisi Tesisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Herkes ges kurabilir diye başladık. Evet mevzuata uygun davranan herkes ges kurabilir. Ama ne zaman ? İşte onu demedik… Biraz sürebilir, resmi takvime göre 10kW altı için başvurduğunuz aydan sonraki ayın sonunda, diğerlerinde 1 ay daha fazla çağrı mektubu gelecektir. Bundan sonra ise proje onay ve bağlantı anlaşması, hadi hepsine 3 ay diyelim mi?

Her zaman değil….
6 ay, 1 yıl, hatta meslektaşlarım bilir, saha geslerde yıllar süren süreçler başımıza çok geldi.

Ama pes etmeyeceğiz, yenilenebilir enerji gönüllüsü olarak başaracağız.

Bugün anlatacaklarım, bir ters olaylar sinsilesi yada bazen bilsenizde kurtulamadığınız gereksiz bürokrasi mevzuatın uzun ama bence keyifli hikayesi. (Hayır acıdan keyif almıyorum. 🙂 , ben her türlü olumsuzluğa rağmen başarmayı sevenlerdenim.)

Daha önceki yazımda demiştim, beklentiniz düşük ise başınıza gelenler GES süreçleri sizi yıkamaz, üzemez, her aştığınız engelde daha bir keyif alırsınız.

Kendi evimede ufak bir santral kurmaya karar verdim ve süreçlere başladık ama uzadıkça uzadı, terzi söküğüne dönmeye başladı.

Bizde benim evin GES projesi yapımı, onayı aşırı uzayınca, aramızda Nükleer GES demeye başladık, yani bu sürede herhalde ufak bir Nükleer Tesis onayı alırdık. Gelin sizinlede bu traji komik hikayeyi paylaşayım. Gene en başta belirteyim, sürecin bu kadar trajikomik hale gelmesinde bir etkende benim bu süreçlerin örnek olması amacı ile, her geri tepmeyi yasal yollardan takibe, bir üst kuruma taşıma isteğimle devam ettirmemde olabilir. Tamam tamam, itiraf ediyorum, ha 5.000kW ha 5kW kurun, süreç ne yazıkki aynı.

Hatta daha kötüsü, bazı maliyetlerin proje başına olması nedeni ile birim fiyatın küçük güçlerde geri dönüş süresini çok uzatacak şekilde yükselmesi.

500kW ve üzeri pek çok tesis kurulumunu en başından sonuna kadar, hatta pek çok sahanın işletilmesinde de görev almış ve hala almakta olan biri olarak, 10kW altı tesis kurulumunu bizzat deneyimlemek istedim. Kendi evime 5kW güçte bir çatı ges planladım.

İlk önce Edaş sayfasından başvuru formlarını indirdim, ekli belgeleri tamamladım, başvurumu yaptım. 10kW altı olduğu için ayın 29.u gibi yaptığım başvuru, bir sonraki ayın 21.inde sonuçlandı ve çağrı mektubumu aldım.

10kW altı başvuru gerçekten kolaydı, tek hat , harita aplikasyonu, çatı yerleşim taslak projesi gibi hiçbir teknik detay içermemişti, 1 sayfa başvuru, 1 sayfa faliyet yasağı beyanı, tapu ,kimlik fotokopisi vs. bitmişti.

Çatı yerine bahçe…

Şimdi geldik projesine, ben çatıyı kullanmak istemedim, bahçeye bir gölgelik, pergole yaparak üstüne kurmak daha işlevsel geldi. Zaten 18 adet 60 hücre 330W güçte panel ile yaklaşık 6kW güç, 30m2 bir alana rahatça yerleşmişti.

Statik projeyi hazırlatarak, üniversitede onaylattırdım. Yetinmedim Belediye İmar Müdürlüğüne bizzat başvuru yaptım. İmar Müdürlüğünde karşılama ve ilgili bireysel bir ev kullanıcısı olarak bence oldukça iyiydi. Gerçi Güneş Enerjisi ile ilgili pek çok başvuru geldiğini, konudan bilgili olduklarını beyan ettikleri sırada, projenin pergole üstünde olduğunu farkettiler ve çok kısa bir error mesajı gözlerinde belirdi. Ama haklarını yememek lazım, çok çabuk mavi ekrandan kurtularak, kısa sürede hem imar olarak hemde proje olarak onayladılar.

Elektrik projeleri, ek hesaplarını tamamlayarak başvurumu yaptım. Edaş inceledi, ve süpriz, kurmak istediğim pergole benim evimin çatısı olmadığı için projemin onaylanmadığını belirtiler. Orası benim evimin çatısı değildi, ben onay alırsam (sektörde bilinir olma durumum nedeni ile) kötü örnek olabilirdim. evet yanlış okumadınız kötü örnek, beni gören birisi tarlasına bir yüksek yapı yapar ve bunun üstüne ges kurmaya kalkar,Mazallah mW ges kurabilirdi. Ve bu kötü insanlar enerji üreterek ülkeye katkıda bulunabilirlerdi.

İyide Bodrum havalimanı, Ankara Belediye Otopark alanı, hatta TEDAŞ Genel Müdürlükte bulunan geslerde böyleydi. Onlarda çatıya değil bahçeye kurulmuştu. Ben örnekleri çoğalttım ama….Olmadı, olamadı.

Tedaş Genel Müdürlüğü Ankara

Tedaş Genel Müdürüğü Ankara

Bodrum Milas Havalimanı GES

Ankapark GES

Ben mevzuata uygun olduğunda ısrar edince, tek çare EPDK ya sorduk. Hem onlar hem ben, hemde bir kaç defa… Bu arada belirteyim sorun Edaş’ta değildi, sorun 10kW altı projeleri sanki büyük projeler gibi değerlendirmemizi sağlayan, kendini geliştirmesine rağmen hala yeterince gelişme sağlamamış kurallar, yöntemlerdi. Edaş sadece kitapta yazanı uyguluyordu, insiyatif alabilirdi ama niye alsın ki?

Belki de sorma yollarımız yanlıştı, daha resmi olmalı işi yargıya taşımalıydık. Ben diplomatik nezaket ile ilerlemeyi tercih ettim. Belki tam dereyi geçerken Edaş yeni Ges ekibi tayin etmiş, eskileri başka göreve vermişti, veya 5kW ges çok tehlikeliydi, belki değil, neyse sonunda bir cevap aldık. EPDK uygundur demişti.

Hemen ertesi günü 1 gün içinde konstrüksiyon, ertesi günde santrali kurduk. İki yarım güne tesis hazırdı. Hatta yetinmedik, hibrid cihaz ve jel akü ile on-ofgrid bir yapıda santral oluşturduk. Ongrid mantığıyla enerji fazlasını satacak, ofgrid mantığıyla elektrik kesildiğinde yedek güç olarak evi enerjisiz bırakmayacaktı.

CSG Nükleer GES

Ama, EPDK uygun demiştide, bizim mektubun süresi olan 90 gün çoktan geçmişti bile…

Dert etmedim, sonuçta olur gelmişti işte, projemiz onaylıydı artık, üstelik kurulmuştuda, çağrı mektubunu ilk başta basitçe almıştım zaten, kapasite vs.de sorun olmadığına göre ne sorun olabilirdiki? En fazla yeni başvuru +1 ay bekleme süresi…

Heyhat, zalim kader, pek daha acımasız mevzuat ve yorum eksikleri ile el ele vermiş beni bekliyordu.

Evin tapusu benim adıma, abonelik eşimin adınaydı, yönetmelik diyorduki, kira kontratı lazım. İyide karı -koca aynı evde, aynı ikametgah, kira kontratı yasal değildiki… Yada bir önceki mektubu veren mevzuata aykırı mı vermişti? Cevap, biz anne oğuldan, baba kızdan da kira kontratı istiyoruz, iyide buda yasal değildi ki…

Ne çare, hukuk birimine soruldu, cevap beklendi. Hatta EPDK yada soruldu. Gelen cevap ile Aziz Nesin mezarında gülüyordu, ( Bu bile yeterdi aslında)
Evlilik durumunda kira kontratı gerekmez diyordu yazıda, ama kurum benden evlilik durumumu gösteren belge alamazdı, kişisel verilerin kullanımına aykırıydı, ama ben göstermek istersem gösterebilirdim.

Şimdi onlar almıyordu, ben veremiyordum, e nasıl bileceklerdi evli olduğumuzu? Soyadımız bir, ikamegah aynı, ben başvuruya edevlet üzerinden aile nufus beyanı hemde karekodlu vermiştim ama… Genede nasıl anlasınlar ki?

Çözüm bulduk, ben evlilik cüzdanını uzaktan gösterip hemen kapattım, onlarda hafızalarına yazdılar…. (Şaka bir yana, başvuru ekine ekledim, eklemeniz kvk uygun değil dediklerinde, veri benim kişisel verim bende eşimi seviyorum, her bir yerde onunla evli olduğumu göğsümü gere gere ispat ederim dedim.)

Sorun çözüldü ama, geldik mi ayın 5.ine, başvursakta değerlendirme gelecek ayı 21.ine anca…

Beklemeye devam ettik, tam o arada ayın 16.sı gibi temaslıdan karantina gelmesin…. (Bugünün işini yarına bırakma, 5inde başvursak iyiydi) Şükür hep negatif çıktı, hiçbir belirti olmadan atlattık ama, son başvuru günü karantinadayım, ne yapayım, bir çalışan ile evrakları gönderdim.

Yeni ayın 21inde evet doğru tahmin ettiniz, ben dahil o ay başvuran herkes red yemişti. Çünkü kimse nufus cüzdanı aslını göstermemiş vermemişti. İyide ben başvuruya kare kodlu nufus cüzdan suretide koymuştum… Ama mevzuatta , yönetmelikte yazmıyor ki, nufus cüzdanı aslı, noter onaylı sureti diyor, vatandaş daha pratik yol bulmuş onu kullansın demiyorki…

Geldik yeni aya, bu sefer ben gittim başvuru yapmaya, ve ne oldu? Memur nüfus cüzdan fotokopisini ayırarak işlem yapmaya kalktı, uyardım, fotokopisini almanız gerek hatta aslı burada buna bakıp aslı görülmüştür kaşesi yapmalısınız dedim.

Aldığım cevap ile Aziz Nesin kahkahalar atıyordu, ama KVK ya uygun değil, alamayız, hatta bugün gelen 20 kişi vermek istedi red ettik. Israrlarım ile Genel Müdürlükten Ges birimi arandı, ve uygulamanın yanlış olduğu almaları gerektiğini anlattılar. İyide diğer başvurular? Bakalım bu ayın 21.inde göreceğiz inşallah….

Sahi başı sonu kaç ay geçti, geçici kabulü bu ay yaparsak tam takvimi çıkaracağım. Ama 6 ayı devirdik gibi…

Tesis mi, hala pasif modda bekliyor, bu ay bağlantı anlaşması yaparsak şebeke bağlantısı ve geçici kabul yapacağız. Muhtemelen çağrı mektubunu alınca en hızlı geçici kabul yapılan ges olarakta bir yerlerde yazılacaktır.

Güç sizinle, güneş hepimizle olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir