Asaletini, zarafetini, bilgeliğini seni özledik.

Uzun bir zaman sonra yazıyı yeniden düzenlemek istedim, buna sebep olan sevgili eşime teşekkürler…

Beni youtube üzerinden bir yazar ile tanıştırdı, İlknur Güntürkün Kalıpçı, sizde tanışın ve dinleyin, yıllarca Atatürk üzerine araştırma yapmış ve hiç bilmediğimiz şeyleri anlatıyor, bazılarına fazla coşkulu gelebilir ama anlattıklarına odaklanırsanız çok faydalı olacaktır.

Bir programında şöyle demiş, o çoktan benim aklıma kazındı , bize okullarda Mustafa Kemal’in küçükken karga kovaladığını, pembe panjurlu evde doğduğunu anlattılar diyordu. Ama Unesconun isim babası olduğunu, 152 ülkenin oy birliği ile sadece onu andığını kimse anlatmadı. Yada bir Amerikan Generalinin yanındaki komutanlarına sizler değilde keşke o yanımda olsaydı dediğini , heleki Kurtuluş Savaşında baş düşmanı olan Yunan Generalinin her 10 kasımda Türk Büyük elçiliğinin önündeki büstüne selam durduğunu… Bunları bilmemiz öğrenmemiz lazım.

Herkese şiddetle tavsiye ederim.

 

atam

Türk Yıldızları, Anıtkabir üzerinde kalp çizmiş, bugün herkese inat, ekran resmim Atatürk, bu hafta o meşhur kalpaklı pozu koydum. Yukarıdaki resim ise çok ama çok anlamlı, cenaze törenindeki katılım.

 

Teşekkürler, ulu önderimiz. Allah gani gani rahmet eylesin.

Bugün 10.Kasım, biraz haber, biraz ona ait ama kişisel şeyleri inceledim.

Sizlerde yapın ki unutmayalım.

 

Peki Yüce önderimizin vefatı üzerine, yabancı basında neler çıkmış ? Her yıl yerel basınımızda çıkan terbiyesizlikleri boş verin gitsin…

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı:

«Benim üzüntüm iki türlüdür, önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya insanları gibi müteessirim. İkinci teessürüm ise bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun yerine gelmemesi ve artık bu olanağın kalmamış olmasıdır.»

İngiliz Basını ve halkı:

«Büyük bir devlet adamı, büyük bir asker, yüksek derecede meziyet sahibi bir şahsiyet olarak ağlıyor ve cesur bir düşman, sadık bir dost olarak da kendisini selamlıyoruz.»

Finlandiya’lılar:

«Atatürk, üstün bir devlet adamı, savaş sonrası dünya tarihinin en önemli şahıslarından biriydi. Atatürk’süz Türkiye, büyük bir devlet olamazdı.»

Polonyalılar:

«Atatürk Türkiye’yi silah kuvvetiyle kurtarmış, Washington’un Birleşik Amerika’yı yaratması gibi yeni Türkiye’yi yaratmıştır. Atatürk’ün eseri, uluslarası büyük işlerde etkisini göstermiştir.»

Fransızlar:

«Çelik mavisi gözlerini doğunun güzel aydınlığına yummuş olan adam, doğanın ne kadar üstünde bir damdı.»

Almanlar:

«Atatürk şahsiyetinin kuvvetiyle milletlerin iç ve dışını değiştiren savaş sonrası şefleri arasında, daima özel bir yer tutacaktır.»

İtalyanlar:

«Atatürk şahsında bütün memleketin politik, ekonomik ve sosyal bütün faaliyetini sevk ve idare etmekte olan bir adam, on beş yılda Türkiye’de yeni bir zihniyet yaratmış bir adam olmuştur.»

Suriyeliler:

«Türk vatanının yapıcısı, Türkiye’nin kuvvet ve büyüklüğünün yaratıcısı, insanlığın en büyük koruyucusu Atatürk’ün ölümüyle Türk milletinin duyduğu acıya Suriyeliler bütün kalbleriyle ortaktırlar.»

Yugoslavlar:

«Yugoslav ulusu, bu büyük adama karşı samimi bir sempati besliyor ve onu takdir ediyordur.»

Lübnanlılar:

«Bütün dünyayı baştan başa sarsan bu büyük ölünün hayatını tasvire olanak yoktur. Atatürk, dünyanın pek az yetiştirdiği dâhilerdendir. O, büyük bir tarihin gidişini değiştirmiştir.»

İngiliz Başbakanı Winston Churcill :

«Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.»

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir