Bitcoin hakkında…

bitcoin222-300x225

“Bitcoin yaratıcı ödeme ağı ve yeni bir para birimidir.” diyor, https://bitcoin.org/tr/ sayfasında.

İlk okuduğumda çok dikkatimi çeken, biz niye 10 yıl önce duyupda 3 beş bitcoin atmadık kenara dediğim bir icat bitcoin.

Özetlersek; bir matematiksel hesaplama ile bir asal sayı buluyorsunuz. Bu 1 bitcoin ediyor, sonra ondan bir sonraki sayıyı ve bir sonraki sayıyı buluyorsunuz. Sayının haneleri arttıkça bilgisayarınız kasılıyor, ilerki günlerde işlemci yetmez oluyor, işte bu işleme bitcoin madenciliği deniyor.

bitcoinminer-300x224

Ürettince bir bitcoin ağında herkes sizin ürettiğinizi biliyor ve o bitcoin sizin oluyor, bunu bitcoin cüzdanda, hdd yada usb flash diskte saklıyorsunuz, çöktü format attınız her şey gitti, hadi durdu diyelim mevcut borsasında paraya dönüştürebiliyor, bitcoin kabul eden yerlerden alışveriş olarak kullanabiliyorsunuz. Aslında işin aslı bitcoin lerin transferinde, dünyanın neresine ne kadar gönderirseniz gönderin, eft, havale ücreti sıfırdan bir tık pahalı. Milyon dolarlar, centlerle ücretlendirilerek bir elden diğerine gidiyor. Takibi olmamasıda cabası…

 

Bu takip konusu nedeni ile, uyuşturucu, silah kaçakçılığı vs. her türlü yasadışı iş bitcoin i seviyor ve borsanını yükseltiyor.

3-5 yıl önce pizza aldıkları bitcoin miktarı ile şuan Ferrari alabileceklerini öğrenip kahreden Amerikada yaşayan 3 Türk kardeşimiz ise, bizim bahtsızlığımıza mı, pis boğazlığımıza mı örnek bilemiyorum.

Gene resmi sitesinde ;  Bitcoin eşler arası teknolojiyi kullanarak ana otorite veya banka olmadan çalışır. İşlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin dağıtımı toplu olarak ağ tarafından idare edilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin’e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir. Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir.

En önemli sorun ise bitcoin üretmenin artık imkansıza yaklaşması, zaten bir limitide var, yani maksimum üretilecek sayı belli. Peki ne olacak, durur mu gözü açık kardeşlerimiz, hop litecoin adı altında, alt domain gibi pek çok türevi çıkmış. Onlarında kendi borsası….

Dahada detay isteyenler için ;

1. Buradan başlamak lazım

1.1. * OK bitcoin.org
1.2. * OK weusecoins
1.3. * OK blockchain.info
1.4. * OK bitcointalk.org

2. Bitcoin Cüzdanları

2.1. OK Bitcoin-QT
2.2. OK blockchain wallet
2.3. OK Multibit
2.4. OK Armory

3. Alım Satım Siteleri

3.1. OK BTCturk.com
3.2. OK koinim.com
3.3. OK cryptsy.com
3.4. OK btc-e.com
3.5. OK mintpal.com
3.6. Yeni poloniex.com
3.7. Yeni comkort.com
3.8. Yeni c-cex.com
3.9. OK bter.com

4. Bedava Bitcoin

4.1. OKfreebitco.in*
4.2. Yenigratisbitco.in*
4.3. Yeniqoinpro.com
4.4. Yenicoinad.com
4.5. Yenibtcclicks.com
4.6. OKscratchticket*
4.7. OKprimedice*

* ile işaretli siteler şans oyunları içerir. Bu kısımları denemeden önce kaybedeceğinizi düşünmelisiniz

Türkiyede ne işe yarar diyenler için;

bitcoin-300x218

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir