Organizasyon Şeması

Organizasyon şeması Excel yada Visio ile bile olsa zahmetli bir iştir, değişince yenilemek ayrı bir sıkıntıdır, aslında bu iki program birlikte kullanıldığında bunun çok basit bir yolu var.

Excel’de hazırlanmış bir listeyi kolayca Visio uygulamasına aktarıp hızlıca bir organizasyon şeması oluşturabilirsiniz. Böylece her zaman Excel tablonuzu güncelleyerek çok hızlıca görsel bir organizasyon şeması elde edebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken çalışan bilgilerini, astları ve üstleri  Excel listelerinde satırlara girmek ve sonrada Visio ile transfer işlemi gerçekleştirmektir.

Aşağıdakine benzer bir Excel listesi hazırlamamız yeterli olacaktır.

 

excel

Visio 2010 uygulamasını açıp, File menüsü altından, önce New sonra Organization Chart, sonra da Create seçiniz,

visio1

Organization Chart sekmesi altındaki Organization data grubunun içinden Import komutunu seçiniz.

visio2

Organization Chart Wizard penceresi açılacaktır. Information that’s already stored in a file or database seçeneği ve Next tıklayınız.

visio3

A text, Org Plus (txt) or Excel file seçeneği ve Next düğmesine tıklayınız,

visio4

Excel dosyası seçilerek Next tıklayınız.

visio5

Name kutusunda Ad Soyad, Reports To kutusunda da Yöneticisi

visio6

Alttaki resimde Yöneticisi alanı hariç diğer tüm alanlardan seçebilirsiniz. Yöneticisi alanının seçilmesi durumunda ise organizasyon şeması bu alan üzerinden organizasyonel ilişkileri tayin ettiğinden dolayı sonuç alınamayacaktır.

visio7

Organizasyon şemamızda Shape Data bölmesi içinde görmek istediğiniz alanları seçebiliriz.

visio8 visio9

I want the wizard to automatically break my organization chart across pages seçeneği onaylanarak Finish düğmesine tıklanarak pencere kapatılır.

visio10

Organizasyon şeması otomatik olarak oluşur. (Bu kısımda isimleri silerek yayınlıyorum)

visio11

Org Chart sekmesine geçilerek, Horizontal, Vertical and Side by Side seçeneklerinden yararlanarak Organizasyon şemasında değişiklikler yapılabilir. Arrange grubu içindeki komutlar ile şemada değişikliklere gidilebilir. Design sekmesi altındaki temalardan da yararlanılarak, şemaya çeşitli tasarımlar giydirilebilir.

Picture grubunda Insert komutu ile idareciler ve en üst düzey yöneticilerinin resimleri eklenebilir.

Boş pozisyonlar  ve benzeri Yeni kutular eklemek için ise istenilen kutular sürükle ve bırak yöntemi ile diğer kutuların üstüne bırakılır.

Artık excel listesini güncelleyerek Visio için transfer işlemini yeniledikçe, yeni bir organizasyon şeması yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir