İnsansız Hava Araçları (İHA) ile kargo (DHL)

Sitemi takip edenler şu an teknik bir yazı bekliyor olabilirler. Ama konu zaten pek çok insanın bildiği bir konu, insansız hava araçları artık evlerde, teknoloji satan marketlerde, kolayca elde edilebilecek fiyatlara kadar düşmüş halde.

 

Ama pek çoğumuz oyuncak tarafı ile ilgilenirken, haberlerde vs. ise silah tarafından bahsediliyor, çok daha farklı alanlarda kullanımı ile ilgili bilgiler ise dikkatimizden kaçmış olabilir.

 

Mesela ; İHA’larla kargo teslimat testi başarıyla tamamlandı, diyor Deutsche Welle haber sitesinde, sonunda DHL firması bu konuda ocak-mart ayları arasında Bavyera’nın kuzeyindeki Reit im Winkl’da bulunan teslimat noktasından insansız hava araçları yardımıyla kargo teslimatlarının yapıldığını bildirdiği yönünde bir haber okuyunca, IHA lar hakkında kısada olsa bir yazı yazmanın vakti geldi diye düşündüm.

Aslında Zano ile ilgili eski bir yazımı hatırlayanlar olabilir. (Zano çok ufak bir IHA, kickstarter projesi)

0,,17281318_303,00

Önce ilgili habere yer vermek istiyorum.

Dağlık bir bölge olan Bavyera’nın kuzeyinde, yaklaşık 130 kargonun teslimatında insansız hava araçları test edilmişti. Şirketin verdiği bilgilere göre, insansız hava araçları vadiden bin 200 km yükseklikteki adreslere kargoyu taşırken 8 km’lik bir yolu da geride bıraktı. DHL’nin açıklamasında, “Acil gereksinme duyulan ilaçlardan, diğer kısa sürede ulaştırılması gereken ürünlere kadar pek çok teslimat sekiz dakika içinde adreslerine ulaştırıldı” ifadeleri kullanıldı.

 

shutterstock_167890163-300x267

 

Hatırlayanlar olabilir, amazon da bu konuda 2015 yılında çalışmalar yapmıştı.

amazon_drone_001

Gerçi bizde olsa çifteyle vururlar, ama bu tarz çalışmaları desteklemek lazım. İlk okuduğumda ne gerek var desem de, yukarıdaki haber fikrimi değiştirdi. İlaç temini, yada zor ulaşılan bir yere acil bir malzeme gönderimi için yeni teknolojiler her zaman lazım olacaktır.

2015 nisan ayı içinde Amazon ABD için izin alabilmitiş, öncesinde farklı ülkelerde testler gerçekleştirdi. ABD içinde İHA’ların maksimum 25 kilo taşıması. irtifa sınırı 120 metre, hız limiti ise saatte 160 km olarak belirlenmiş durumda, gerçi şu aralar bizde de ciddi kurallar ve yasaklar geldi.

FAA’nın Amazon dışında başvuru yapan birçok şirkete de İHA testleri yapma izni verdiği belirtildi. Amazon, otonom İHA’lar aracılığıyla kargo taşıma çalışmalarına bir yıl önce başlamıştı. Güvenlik ve gizlilik sebepleriyle FAA tararından kısıtlanan İHA taşımacılığının, nasıl düzenleneceği henüz belli değil.

Amazon’un İHA’lar aracılığıyla 16 kilometre ve ötesindeki mesafelere kargo taşımayı planladığı düşünülüyor. Reuters’ın verdiği bilgiye göre şirket testlerde İHA’ların kendi başına rotasını çizebilmesini ve kaza yapmasını önleyecek teknolojileri deneyecek.

Peki sağlık sektörü ;

Hastaya nakledilecek organın korunması, organ nakillerinin en kritik konularından biri. Bu durumu dikkate alan Amerikalı uzmanlar yeni bir uygulama başlatıyor. Organların sürat le taşınması için artık ‘insansız hava araçları’ı da kullanılacak.

Amerika Birleşik Devletleri, hastaya nakledilecek organları insansız hava araçları (İHA) ile taşıyacak. İHA üreten “ehang” şirketi, organ nakli konusunda öncü ve yenilikçi bir firmayla anlaşmaya vardı.

Anlaşma uyarınca nakledilecek organların, bir an önce hastaya ulaştırılması için insansız hava araçları kullanılacak.

Bu işe bin adet insansız hava aracı tahsis edilecek. Bu hava araçları sayesinde günde onlarca organın taşınması hedefleniyor.

Üretici firma, böylece binlerce yaşamın kurtarılabileceğine dikkat çekiyor.

Yada ambulans iha;

--1116530

Hollanda’da Alec Momont adlı mühendislik öğrencisin geliştirdiği, biraz yükselttiği veya, IHA ; Saatte 100 kilometre hız yapabiliyor ve üzerinde taşıdığı defibrilatör (şok cihazı) ile kalp krizi geçiren bir hastaya bulunduğu yerde elektro şok uygulanmasına imkan tanıyor. 12 kilometrekarelik bir alanda kalp krizi geçiren bir kişinin yanına 1 dakikadan az bir zamanda ulaşabileceği belirtilen İHA, kalp krizi geçiren kişilerin, ambulansın gecikmesi nedeniyle yüzde 8’e kadar düşen hayatta kalma şansını yüzde 80’e çıkartabileceği vurgulanıyor. Mühendislik öğrencisi Momont, 4 kilo yük taşıma kapasitesine sahip aracının oksijen maskesi ya da insülin iğnesi gibi hayati sağlık ekipmanlarını da taşımasını amaçladığını kaydetti. Hollandalı yetkililerin, yaklaşık 15 bin Euro’ya mal olan araçla yakından ilgilendiği ifade edildi. Bu cihazlar ile üst seviye teknoloji bizde kimler tarafından geliştiriliyor? Bilmeyenler yorum bırakırsa anlatırım…. 🙂

Bu arada unutmadan belirteyim bu tarz oyuncağı olan arkadaşların mutlaka İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemine kayıt ettirmesi gerekiyor. ihaorf

2 thoughts on “İnsansız Hava Araçları (İHA) ile kargo (DHL)

 • Mayıs 19, 2016 tarihinde, saat 7:52 am
  Permalink

  Yorum birakana anlatirim demissiniz, bizde kim iha teknolojisi ile ugrasiyor, bir kisi degilki bir suru firma ve insan vardir

  Yanıtla
  • Mayıs 23, 2016 tarihinde, saat 5:23 pm
   Permalink

   IHA’ların güvenlik üzerine kullanımı oldukça yaygın, ülkemizde bu konuda yeni ünlü olmuş kişide bu aralar yeni evlendi. ve düğün oldukça haber oldu. yeterlidir sanırım.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir