Kanatsız Rüzgar Türbini

 

 

Rüzgar Türbini kanatsız olur mu?

Ben kendime ilk bunu sordum, fakat yenilenebilir enerji hızla kendini geliştiriyor.

Vortex 6m Prototype

 

Vortex firması oldukça ilginç bir ürün geliştirmiş. Daha detaylı inceleme isteyenler için www.vortexbladeless.com  Firma, 1-2 yıl içinde ürünü satışa hazır hale getireceklerini belirtiyor.

vortex-offshore-2-1024x576

Kanatsız rüzgar türbini fikri çokta yeni değil, ama  ilk ArGe çalışmaları son 1-2 yıl içinde ivme kazanmaya başlamış.

Rüzgar enerjisi sektöründe devrim yarabilecek gibi duran bu ürünler gerçekten ticari hale gelebilecek mi?  Biliyorsunuz rüzgar enerjisi ile ilgili başka bir deneysel proje hakkında da yazı yazmıştım. (Okumak için) Deneysel projeler nedense (bkz. petrol sanayi komplo teorileri) bir türlü ticari olarak karşımıza çıkmıyor.

vortex-campo-1024x643

Firmanın iddasina göre bildiğimiz o devasa kanatlı rüzgar türbinlerine göre %30 daha az elektrik üreteceğini, ancak maliyetin de %50 daha düşük olacağını anlıyoruz.

vortex-1024x576

Daha az elektrik üretimi ciddi bir problem olarak gözükmüyor, çünkü standart bir rüzgar santraline göre çok daha fazla kanatsız türbini aynı alanda işletmeye alma şansı mevcut.Bir başka büyük avantaj ise elektrik üretirken ses çıkarmıyor olmaları, çünkü hareketli bir parça mevcut değil. Üstüne eski tip türbinlerde (şimdiden kendilerini eski ilan ettim) en büyük sıkıntı olan kuş yaşamına yapılan sabotajlar, bu ürünlerde tam güvenlik oluşturması, yani kuşların hiçbir zarar görmeden konması mümkün.

kuskonmaz-gorunumlu-kanatsiz-ruzgar-turbinleri_1 kuskonmaz-gorunumlu-kanatsiz-ruzgar-turbinleri-6208-2_1 kuskonmaz-gorunumlu-kanatsiz-ruzgar-turbinleri-6208-3_1

One thought on “Kanatsız Rüzgar Türbini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir