Hes,Ges Bir arada !!! DEWA Dubai Electricity and Water Authority

Hepsi bir arada olursa, bir de 250mW olursa nerede olur?  Kendi sorumu kendim yanıtlıyorum ;

Dubai Su ve Elektrik İdaresi 250 MW gücünde olacak bir hidroelektrik santrali projesine başlandığını açıklamış. Depolama ve geri yükleme şeklinde çalışan santralin, depolama kısmı ise güneş enerjisi ile gerçekleşecekmiş.

Mantığı basit aslında ,

Elektrik tüketiminin pik yaptığı saatlerde yüksek seviyedeki rezervuardaki su serbest bırakılarak hidroelektrik santralde elektrik üretimi sağlanacak.

Elektrik talebinin düşük olduğu saatlerde ise güneş enerjisinden üretilen elektrik ile bu su tekrar yüksek seviyedeki rezervuara iletilecek. Güneş santralini de benim aşağıdaki şemadaki gibi yüzen santral yapsalar, tam örnek proje olacak.

Proje Dubai’nin Hatta bölgesinde yer alan 6.500 metreküp su tutma kapasitesine sahip El Hattavi barajında gerçekleştirilecek. Bu barajdan 300 metre daha yüksek seviyede olan, 3-4 kilometre uzaklığındaki bir alanda oluşturulacak yapay göl ise ikinci depolama alanı olarak kullanılacak.

İdare tarafından yapılan açıklamada pompaj depolamalı olacak projenin Basra Körfezinde kendi alanında bir ilk olacağı ifade edilmiş, ama hem yukarı taşıma işini GES ile yap, hem geri dönüşü HES ile çevir, bence dikkatli incelenmeli ve sonuçları paylaşılmalı. Çünkü bu çok sade ve basit olmakla birlikte çok iyi bir enerji depolama tekniği. Güneşin olmadığı saatlerde elektrik üretimi için güzel bir çözüm olarak tüm Dünyaya sunulabilir.

 

DEWA açıklamasında projenin ne zaman biteceği, maliyeti ve inşa edilecek güneş enerjisi santralinin kurulu gücünün ne olacağı gibi konularda bilgi verilmedi.

DEWA dikkatine ;Bu şekilde bir projeyi sizin yapmanıza şaşırmadığım gibi, çok uzun yıllar bitiremezseniz de şaşırmam, Dubai deki firmaların hızını biliyoruz, gelin bu işi Türk firmalarına verin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir