PMI® ve PMP ilk adımlar

pmp-mini-logo1

PMI® ve PMP ilk adımlar

PMP yolunda ilk adımlar,

 

Sonunda daha iyi bir Proje Yöneticisi olmak için PMP eğitimine başladım.  Bu konuda eğitimlerimi, eğitim araştırmalarımı vs tüm konuları sizlerle paylaşacağım.

Kısaca bilmeyenler için PMI ve PMP nedir onu anlattıktan sonra, kurs seçimi, kitap arayışları internetten kaynak araştırmalarım ve bulduklarım yazının devamında görebilecekleriniz. (Bu arada tv programlarındaki az sonra…. gibi oldu mu ne, idare edin artık…)

Şimdi bir grup arkadaş bir araya gelip, belkide bu işten nasıl para kazanırız derken, bir dernek kuruyorlar. www.pmi.org ve kendilerine proje yönetimini ana is dali olarak belirledikten sonra bir meslek olarak ele almak, proje yönetim alanlarını geniş ve detaylı ele almak, standartlar metedolojiler geliştirmek üzere yola çıkıyorlar. ( işin aslı Project Management Institute® (www.pmi.org) 1968 yılında Amerika’nın Pensilvanya Eyaleti’nde James Snyder (SmithKline & French), Edward Engman (McDonell Otomasyon), Eric Jenett (Brown & Root), Micheal Homyak, ve Susan Gallagher (SmithKline & French) tarafından kurulan Proje Yönetimi Enstitüsü’nün ilk resmi adresi James Snyder’ın evi oluyor)

Adından anlaşılacağı üzere bu bir mühendislik işi, ilk başlarda inşaat, elektrik kısaca tüm mühendislerin ilgisini çekiyor, ama sonradan IT bir giriyor işin içine, bir anda çoğunluk oluyorlar.

Haklarını yemeyelim , firmaların ve akademik çevrelerin desteklediği PMI®, 1974 yılında 1000 üyeye ulaşıyor. 1984 yılında 4000 üyesi olan PMI®’ın üyelerinin %30′u mühendis, %17′si bilgisayar donanım ve yazılım, %5′i ise eğitim sektöründen insanlardan oluşuyordu, şimdi ise bu sayi 400.000den fazla..)

Türkiyede 500 civarı PM sertifikalı Proje Yöneticisi mevcut.(Yakında 501 civarı olacak inş. :))

pmp-project-management-professional-certificate1-300x227

İlk 10 yıl mühendislik, savunma ve inşaat sanayi ağırlıklı faaliyetlerde bulunan enstitü, özellikle 80’lerin ikinci yarısından itibaren bilişim sektörünün gelişmesiyle yıllık büyüme hızını %20 – %30 oranında arttırmış.

Neyse sonradan bu iş sertifikalaşma, eğitimler vs. büyüyor. Ve PM pek çok firmanın proje yöneticisi ararken koyduğu şartlardan biri oluyor. Şimdi kuranlar Amerikalı,yani ticaretin asil onemlisi dunyanin yönetiminin merkezindeler, hoop yıllık üyelik şartı getiriyorlar, yetmiyor diyorlar ki PM alırsın ama 3 yıl geçerli olur, daha sonrası için PDU toplaman gerekli.

Peki PDU nedir,  PM olduktan sonra sektörde olduğunuzu ispat ettiğiniz aktivitelerden aldığınız puanlar, bunun için seminerlere katılmalı, yazılar yazmalı,proje yapmalı, belkide eğitim vermelisiniz, sonra 3 yıl daha PM siniz.

Neyse… kısa tutalım, eğitim için çok alternatif var, ama PM sınavında girmek için REP olan bir kurstan 35 saat ders almak ve en az 3500 saat proje işinde olmak var, benim için saat kolay, 1998 den bu yana kaç saat ediyor hesaplamak için hesap makinası şartı getirmeliler…. Ama REP konusu kurs seçmenizi kolaylaştırıyor. Girin www.pmi.org a ordaki kurumlardan seçin…

Birde http://www.pmi.org.tr/ var, oda PMI in Türkiye ayağı, oraya üye olmak içi pmi.org üyeliği şart. Onların çıkardığı kitaplar var ki, sınav için sabah öğle akşam tok karnına almak lazım,   kitap için Pandora yada PTTkitap tercih edebilirsiniz, ben PTTKitap tan aldım, hem ucuz hem hızlıydı. Beşinci Baskı PMBOK ile Birleşik Standartlar sözlüğünü bir arada olan paketten aldım.

ama linkini bulmak bana oldu size zulüm olmasın,

http://www.pttkitap.com/kitap/detay/pmi-tr/pmi-seti-2-kitap-takim/161202

2789785955245

Sırası geldi sınav sınav diyoruz da, hadi öğrendim gireyim dediğinizde girilebilen bir sınav değil biraz iş tecrübesi (ispat istenebilir)  birde en az 35 saat eğitim sonrasında;

PMP® sınavına girmek için, PMI® üyeliği bir ön koşul değil dese de siz üye olun daha ucuza geliyor. PMI® üyelik ve sınav başvuru giderleri;

  • PMI® üyeliği 120 USD (110 USD bir yıl üyelik aidatı + 10 USD ilk giriş bedeli)
  • PMP® Certification Application Fee: 405 USD (PMI® üyesi olanlar için) / 555 USD (PMI® üyesi olmayanlar için)
ÜYELİK ÜCRETLERİ Normal Öğrenci
PMI Üyelik Ücreti (1. yıl) $ 139 $ 32
PMI Üyelik Uzatma Ücreti (1 yıl) $ 119 $ 30
Emekliler İçin Üyelik $ 65
PMP SINAVI BAŞVURU ÜCRETİ
PMI Üyeleri İçin $ 405
PMI Üyeleri Olmayanlar İçin $ 555

 

Hepimize başarılar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir