Lisansız Enerji Üretimi Nedir?

gunestarlasiruzgar

 

  • Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri azami 1 MW gücünde lisansız olarak kurulabilir ve sisteme en fazla 1 MW olarak bağlanabilir. Elektrik abonesi olan herkes (her gerçek veya tüzel kişi) lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Bu kişilerin kendi uhdelerinde en az bir tüketim tesisi, yani aboneliği bulunması gerekir. Aboneliği olmayan kişiler, lisanssız elektrik üretim tesisi kuramaz. Gerçek ya da tüzel kişi olmayan aboneler (apartman yönetimi gibi) lisanssız elektrik üretim tesisi kuramaz.
  • Ancak 1 MW gücünde tesis kurulumu için yerel elektrik idaresinin, ilgili yer için boş kapasite olduğunu belirtmesi ve başvurunuza şu şartlar altında uygundur şeklinde bir çağrı mektubu göndermesi ilk şarttır.
  • Ayrıca 50kW altındaki tesisler için kapasite şartına bakmadan, şebekeye bağlanabilme imkanı da mevcuttur.
  • Lisansız elektrik üretiminde en önemli konulardan biri ise, devletin bunu mahsuplaşma mantığı ile desteklemesidir. Yani ürettiğiniz elektriği tüketir, farkı devlete 0,133 usd/kWh fiyat ile satarsınız. Yatırım maliyetini hızlı geri dönmesi için, ya ayrı bir abonelik almalı yada elektrik tüketimi çok düşük bir yerde bu yatırımı yapmalısınız.

yenibasvuru

 

Bu ise ek bir bilgi, bir balonun içindeki türbin zeminden yukarıda daha hızlı bir rüzgar ile daha iyi bir elektrik üretimi yapabiliyor.

ucan-ruzgar-turbini-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir