Biri Ges mi dedi? (Büyüklük içerir)

 

Bazı projeleri anlatmak yetmez, görmek gerekir. Bence bu projeler o sınıftan. Okumak yeterli gelmiyor, gidip yerinde görmek lazım.

 

1 GW Ges Tesisi Yanchi, China

1gw

Bu sanıyorum dünyanın en büyük tesisi, (yekpare olarak), ucu bucağı görünmüyor ve başka bir seçenek olamayacağından , güvenlik gezileri için dronlar kullanılıyor.

 

220 mW Golmud, China

220mw

Bu tesis ise diğerinin 5 te 1 biri ama görsel olarak çok beğendiğim bir tesis, sanki arada farklı yapılar denenmiş gibi geliyor…

392 mW Prim,Amerika -Isıl Ges

tuzges

ABD’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırındaki Primm bölgesinde kurulan tesis, yüksek derecelere çıkan tuz eriyikleri sayesinde 18 saat boyunca, yani güneş olmasa bile elektrik üretebilen bir teknolojiye sahip.

Mantığı aynalardan kulelere odaklanarak ısı enerjisinin gaz veya tuz eriyiği tarafından absorbe edilmesi ve sonra bir buhar türbinine buhar üretmede kullanımı üzerine kurulu.

Bilgisayarla kontrol edilebilen ve her biri 2.5 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindeki 300 bin ayna panel 139 metrelik bir merkez kule vasıtasıyla elektrik enerjisi üretiyor.

Her altı buçuk metrekarede 300000 adet bilgisayar kontrollü ayna bulunuyor. 137 metre yüksekliğindeki üçlü kuleler, 392 MW gücüne kadar elektrik enerjisini 1 gün içinde 18 saat boyunca üretebiliyorlar. Bu tesisin bir benzeri 5 mW olarak bizde Mersin de kurulmuştur.

tuzges2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir