Yaz saati, kış saati Elektrik tüketimi ne kadar azaldı?

Türkiye’de yaz saati uygulaması, 1972 yılında başlamış olan bir uygulamadır. Hani bir şeyi kaybedene kadar kıymeti bilinmez ya, bende eskiden düzenimi bozan bu uygulamaya kısa vadede söylenirdim. Bazen saati unutursun (gençler bilmez, eskiden akıllı telefon yoktu, saatleri el ile ayarlardık 🙂 bir kaç gün uyku düzenin falan filan…

saat

Ne zamanki (8 Eylül 2016), bizimkiler ya bir durun, ne kış saati yaz saati, alın size sabit saat dedi, o gün kıymetini anladım.

İşi ilginç yanı, Türkiye 26° ve 45° doğu meridyenleri arasında, Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 19 meridyen bulunduğu için en doğusu ve en batısı arasında 1 saat 16 dakikalık zaman farkı var, yani Türkiye Doğu Avrupa Zaman Dilimi’ndedir.

Bu durumda Türkiye 30° doğu meridyeninin saatini kullanmalı. Bu nedenle Türkiye’de Eşgüdümlü Evrensel Zaman+2 (GMT+2) kullanılmalıydı, yani Türkiye saati GMT’den iki saat ileridedir. Şimdi bu bilgiyi aklımızda tutalım.

meridyen

Saatleri sabitleyecek isek, ki bence eski uygulama dünyada kabul görmüş, enerji tasarrufu açısından (bunu gerçek veriler ile analiz edeceğiz) faydalı bir uygulama olmasına rağmen, tamam sabitle, doğru meridyene çek GMT +2 ye sabitle, niye +3 e sabitliyorsun? Yoksa karar kademesinde vampirler varda, biz mi bilmiyoruz? Vampir derken mecazi değil, gerçek olanından…:)

wampir

Sahi +3 ülkeleri kimler?  Altaki tablo sizinde bir sağ klik ile windows’tan bakabileceğiniz bir alan, hala soruyor musun niye +3 diye….

gmt3

 

Enerji Mühendisleri Odası’nın (EMO) TEİAŞ verilerine göre yaptığı açıklamaya göre kasım ayı elektrik tüketimlerinde son 5 yılın rekorunun kırılmış.
Buna göre bu yıl kasım ayında 22 milyon 683 bin 3 kilowatt saat elektrik harcanmış. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 21 milyon 292 bin 762 imiş. Yıllara göre elektrik tüketimi zaten artar diyen genç mühendis arkadaşlarım için ise üşenmeden yıllara göre artış ve son durum;

tablo321

Biz yenilenebilir enerji, enerji tasarrufu diyelim, 5 yaşındaki oğlum luzümsuz yanan lambaları en sevdiği filmi izlerken kalkıp söndürmeye gitsin, birileri elektrik tüketimini artırsın, buna izin vermeyelim.

Tasarruf

Güneşi görmeden işe, okula gidenler, karanlıkta tehlikeli sokaklar hepsini geçtim, enerji değerlidir, israf etmeyelim.

Bir umut ;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saatlerin değişip değişmeyeceğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu anda ilk defa bu yıl yaz saati uygulamasına ülke olarak geçmedik, bunun artıları eksileri değerlendirilir. Yaşanan sorunlar veya getirdiği artılar değerlendirilir”  (15.12.2016)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir