Lisansız Güneş Enerji Santrali Süreçler 1-Başvuru

Bir yazı dizisi ile tüm süreci elimden geldiğince anlatmaya karar verdim. İlk yazımda dünya toz ve gaz bulutuydu diyerek başvurudan başlayacağım. Önce solar teknolojisi, karlılık, geri dönüş diyen arkadaşlar için daha önceki yazılarımı tavsiye edebilirim.

Pek çok yatırımcı Lisansız Güneş Enerji Üretimi yapmak istiyor ama nereden başlayacağı konusunda çok kaynak ve çok karışık bilgiler mevcut. Bu nedenle oldukça sade ve hızlı çözüme ulaştıracak bilgiler ile detay sevenler içinde kaynaklar göstermeye çalışacağım.

Başlamadan önce bir soruyu cevaplayarak başlayalım, araziniz var, Ges kurmak için Çağrı Mektubu almak istiyorsunuz, ne yapmalısınız? %90 ihtimal ile hiç bir şey, çünkü alamayacaksınız. Kapasiteler çoktan doldu, hatta yer açılsa bile muhtemelen sizden önce sırada 100 kişi vardır.

Süreçler benzer olsa da yatırım nereye olacak onu belirleyerek başlayalım.

Tarımsal sulama vb. veya izin alınmış bir saha uygulaması, Ev -iş yeri çatısı, Endüstriyel Tesis çatısı gibi…

Hangi Elektrik Dağıtım Şirketi bölgesindesiniz?

http://www.eigm.gov.tr/tr-TR/Enerji-Dagitim-Sirketleri-Haritasi

Bu niye önemli, çünkü başvuruyu ilgili Edaş’a yapmamız gerekiyor.  Aşağıdaki yol haritası EPDK dan,

 

Yol haritası görseli aslında tüm süreçleri sizin için özetliyor. Ama daha detay incelemek istiyorum diyenler için;

https://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/3-0-92/elektriklisanssiz-uretim

 

Özete devam etmek isteyenler için….

Başvuru için gereken belgeler ;
Tapu kaydı ve kira sözleşmesi veya arazi kullanım hakkını gösterir belge
Lisanssız Üretim Bağlantı Başvuru Formu
Kurulacak tesisin teknik özelliklerini gösteren Tek Hat Şeması
Kurulu Güç Sınırına İlişkin Beyan
Faliyet Yasağına ilişkin beyan
Elektrik aboneliği
*Tapu vs. için aslı dışında noter onaylı sureti götürmekte fayda var. Bu belgeler ayrıca mevzuat ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Başvurunuzun sonucu bir sonraki ayın sonunda ilgili EDAŞ web sayfasında Lisansız Elektrik üretimi ile ilgili sayfada yayınlanacak ve size de ayrıca bilgi verilecektir.

Asıl macera tabi ki bundan sonra başlayacaktır. Cevabımız geldi, olumlu, ne yapacağız ? (Olumsuz ise zaten sebebi yazılmıştır, çözüm var ise halledersiniz diye olumlu olan kısımdan 2.yazımda devam edeceğim.

3 thoughts on “Lisansız Güneş Enerji Santrali Süreçler 1-Başvuru

 • Geri bildirim: Lisansız Güneş Enerji Santrali Süreçler 2- – Yenilenebilir Enerji & Yepyeni Teknoloji

 • Ağustos 25, 2018 tarihinde, saat 11:43 am
  Permalink

  Merhaba.. Tavuk üretim tesisimiz mevcut..100*16 olmak üzere 3 kümesimizin toplamda 4800 m2 çatı alanımız mevcut.. Çatı projesinden yararlanıp Ges kurabiliyormuyuz? Hibe destek ve teşvik varmıdır? Ayrıca edaş satıp gelir elde edebiliyormuyuz? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Ağustos 31, 2018 tarihinde, saat 11:28 am
   Permalink

   İyi günler,

   Trafo gücünüz kadar kurulum yapabilirsiniz. 20 Haziran 2018 sonrasındaki alınacak çağrı mektuplarında geliriniz sattığınız fiyat ile aynı olacağından geri dönüşüm süreniz daha uzun olacaktır. Ancak gerekli şartları sağlıyorsanız, TPDK vb. kurumlardan 300.000 avro ya kadar gibi hibeler alabilirsiniz. 4800m2 çatı alanınız için kabaca, 500-600kWp bir tesis kurulumu yapabilirsiniz. Ama net hesap için çatı projelerinizi incelenmesi gerekecektir. Ancak hayvancılık ile uğraşan pek çok yatırımcı hibe destekleri alabilir. İhtiyaç fazlası olan kısmınıda bağlı bulunduğunuz Edaş’a satabilirsiniz. Teoride bu şekilde, pratikte buna yakın ama biraz zorlu bir süreçtir.

   Özellikle Edaş başvuru süreçleri, TPDK hibe konuları sizi yoracaktır, ama tüm GES yatırımcıları proje bittikten sonra yenisini yapmak isterler. Sizin en büyük sıkıntınız gelirinizin eskiye göre düşük ve eskiden $ a endeksliyken artık TL bazda olması olacaktır. Ama işin içinde hibe olursa, ve hibe sizin maliyetlerinizi büyük oranda karşılarsa bu sizin için bir sorun teşkil etmez.

   Sürecin en başından sonuna kadar destek verebilmekteyim. Ancak kendim yapacağım diyorsanız aşağıdaki yazılarım size bir nebze yardımcı olacaktır.

   Saygılar….

   Cuneyt S.Gungor
   E.Elektronik Müh.
   Yenilenebilir Enerji Uzmanı

   Yeni dönem fiyatlar;

   http://gungor.net/2018/06/26/lisansiz-uretim-yeni-fiyatlandirma-yeni-donem/

   Başvuru süreçleri,

   http://gungor.net/2018/05/30/lisansiz-gunes-enerji-santrali-surecler-1-basvuru/

   http://gungor.net/2018/06/18/lisansiz-gunes-enerji-santrali-surecler-2/

   Tesis Maliyetleri,

   http://gungor.net/2018/06/18/guncel-ges-maliyetler/

   Gelir Hesabı;

   http://gungor.net/2016/12/30/gunes-enerjisi-potansiyeli-hesaplama/ (Yeni fiyatlandırmada 0,133$ yerine satın aldığınız dağıtım bedeli hariç fiyatı almanız, ayrıca dağıtım bedelini de bu rakamdan düşmeniz gerekecektir)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir