Türkiye, Solar Enerji ve Gelecek Yıllar

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/06/20180621-3.pdf

21 Haziran sonrası, Bakanlar Kurulu Kararı ile Güneş Enerjisi ile Elektrik üretimi 10 yıllık sabit fiyat garantisi artık 0,133$ değil, TL olarak satın aldığımız fiyat ile belirlenecek.

 

Son beş yılda TL bazlı gelen zam oranı %150, son on yılda gelen zam oranı ise, %237 ;

Elektrik fiyatları TL olarak artmaya devam ettikçe, panel fiyatları da $ bazlı düştükçe yatırım genede mantıklı olabilir mi?

Bu şekildeki bir yükseliş devam eder mi?

Cevaplamaya çalışalım.

Aslında Dünya bunu bizden önce tecrübe etti, saha ile başlayan pek çok ülke ilerleyen yıllarda çatıya döndü. Ancak ilgili fiyatlandırma nedeni ile artık olay GES kuralım, para kazanalım şeklindeki yatırım mantığından uzaklaşmıştır.

Bundan sonra enerji için ayda/yılda şu kadar ödüyorum, çatıma, müsait arazime GES kurarsam, şu maliyet ile, şu kadar zamanda yatırım bedelini karşılarım felsefesi ile sektöre bakmamız lazım.

Dün bir fabrika için bir çatı projesi taslağı çalıştık. Çalışmanın detaylarını ayrıca bir yazımda belirttim. Ancak özet olarak 5-6 yılda geri dönüş beklemek oldukça normal gözüküyor.

Bu durumda önce sanayi çatıları, ilerleyen zamanda ise ev çatıları olarak ilerleme öngörmemiz lazım.

Tabi bu arada 100 günlük hedefte yer alan 3.000mW lisanslı ve daha önce verilmiş olan 1.000mW lisanslı ges ile, hala yapılmamış 50mW altı bir çok lisanslı projeninde yavaş yavaş faliyete geçeceğini unutmamak lazım.

Ülkemizde artık solar enerji belirli bir tecrübe ve kapasiteye ulaştığı için hem panel fabrikaları hem sektör firmalarını civar ülkelerde, özellikle Ukrayna, İran, Polonya, Macaristan da iş almak için çabalayacakları da bir gerçek.

Özetle, kısa dönemde sanayi çatı-saha işleri, (öztüketim ağırlıklı), yurtdışında yapılacak projeler, arkasından lisanslı projeler, ve mevzuat düzenlemeleri, kolaylıkları ile hızlanabilecek konut tipi projeler ile, solar sektörü ülkemizde ilerlemeye devam edecektir.

Her sektörde olduğu gibi, mevcut ekonomik gerçekler ile ilerleme bir duraklama dönemine girmiş olsa da, geri dönüşü benzer yatırımlara göre oldukça kısa olacak olan öztüketim solar enerjinin ilerleyen yıllarda ülkemize temiz enerji açısından ivme kazandıracağını düşünmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir